Vs. Vincent
2013.12.31. 10:09
Örülünk Vincent is kommentálta az alapjövelemről szóló cikkemet. http://orulunkvincent.blog.hu/2013/12/26/a_koleves_957#more5709368
Az eredeti cikk: http://nol.hu/velemeny/20131224-alapjovedelem_mindenkinek_jar?ref=sso
Köszönöm a pozitív hozzáállást és a kritikát is. Vincent a kiegészítő javaslataimat (munkahelyösztönzés, minimálbéremelés, erős szociális- és támogató rendszer, oktatás) rendben találja, magát az alapjövedelmet viszont szükségtelennek ítéli, valamint finanszírozhatatlannak tartja.
1. Finanszírozhatóság: A jelenlegi modellszámítások a finanszírozást biztosíthatónak találják. Sokféle számítás van, a szociális kiadások összegével valamennyi számol, ehhez járulnának egyéb - nem adó jellegű - bevételek, melyet a munkáltatók fizethetnének. (A leghitelesebb és legalaposabb modellszámítás - sajnos - egyelőre nem nyilvános, a szerző kérésére nem közzétehető. E blogon ma néhány órán át elérhető volt a modellszámítás készítőjének a neve, az általa és társai által készített tanulmányra való hivatkozás és néhány fontos adat, de a szerző hozzám írt, meglehetősen sprőd hangú levelében arra kért, hogy vegyem le. Megtettem.) A fennmaradó finanszírozás-igényt az alapjövedelem révén megnövekedő fogyasztás (ennek ÁFA és egyéb adótartalma) teremtheti meg, ugyanakkor természetesen a költségvetésben jelenleg is benne lévő egyéb kiadások (stadionépítés, infrastrukturális beruházások stb.) is forrásul szolgálhatnak, hisz a cikkben írom, ha az emberi méltóság dolgáról van szó, akkor költségvetési prioritás-sorrendünkön is változtatni kell.
2. Igazságosság: Az alapjövedelmet mindenki megkapja, ugyanakkor nem mindenkinél marad ott. Vannak modellek, melyek egy egyösszegű alapjövedelem adóval számolnak, de lehetségesek más eszközök is. Vagyis azoktól, akiknek nincs szükségük rá, ezt visszaveszi, ha adóval tesszük, akkor ez paraméterezhető, vagyis az átlagjövedelemig csökkenő mértékű lehet a visszavétel és csupán onnan fölfelé válik teljessé. Vagyis a modell radikálisan csökkenti a jövedelmi egyenlőtlenséget, ezáltal növeli az igazságosságot. Ráadásul - szemben a segéllyel - állandó és folyamatos, vagyis a munkaerőpiac esetlegességeit is kiegyenlíti, hisz lehet, hogy valaki hosszú ideig az átlagjövedelem közelében keres, de abból megtakarítani nem tud, ugyanakkor elvesztvén az állását azonnal nehéz helyzetbe kerül. Korábban tehát a "magasabb jövedelműek" közé tartozott, egyik pillanatról a másikra viszont mélyszegénységbe zuhanna. Ebben is segít az alapjövedelem.
A dolog azonban ennél többről szól. Ez pedig az emberi méltóság fogalmának átértékelése a huszonegyedik századra. Vagyis, hogy a későmodern nyugati társadalmakban az emberhez méltó élethez szükség van arra, hogy a közösség anyagi felelősséget is vállaljon valamennyi tagjáért. Ezt jelentené a francia forradalom hármas jelszava együtt: a szabadság és az egyenlőség mellé így kerülhet a testvériség is oda -- vagyis elfogadjuk, hogy sorsközösségben élünk, és bár a tehetség és a lehetőség nem egyenlően oszlik meg, ezért jövedelem és vagyoni különbségek vannk és lesznek, de a minimum mindenkinek jár és ezt közösen kell biztosítanunk.
Tehát miközben örülök, hogy a kiegészítő javaslatok jónak találtattak, a lényeg mégiscsak az alapjövedelem. Mert, mint ezen a karácsonyon megtudtam, a sóletbe kell bab, gersli, nyak, libamell, marhaszegy, tojás, de két nagydarab velőscsont nélkül nem az igazi :)
Szerző: braunrobert
· 1 trackback 19 komment
Címkék: testvériség sorsközösség alapjövedelem FNA örülünkvincent
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: A kőleves 2013.12.31. 11:43:03
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Szindbad 2013.12.31. 13:00:09
Ez mit jelent?
braunrobert 2013.12.31. 13:11:24
Kettes · http://orulunkvincent.blog.hu 2013.12.31. 14:10:56
A posztban azt kérdeztem, hogy az a tételed, hogy az FNA a jelenlegi szociális kiadásokból finanszírozható, azt jelenti, hogy csökkentenéd a nyugdíjakat?
Még egy apróság. A stadionépítés ugyan Orbán bosszantó hobbija, de azért nem az a nagyságrend (főleg hosszú távon), ami megmentené a modell finanszírozását.
braunrobert 2013.12.31. 14:23:03
1. Rengeteg transzfert adunk, amit részben vagy egészben visszaveszünk. De nem ez a lényeg: az alapjövedelem mindig és mindenkinek jár, élethelyzettől függetlenül. Van olyan élethelyzet, amikor visszavesszük (ráadásul valójában nem visszavesszük, hanem a jövedelméből többet vonunk el) és van olyan, amikor nem, met szüksége van rá. Az adó (vagy másfajta elvonás) nem büntetés, hanem a közösség közös ügyeinek finanszírozása. A közjó finanszírozása. A tőkejövedelmet és a vagyont is adó terheli, ennek mértékéről, arányáról a jövedelmet terhelő adókhoz lehet és kell is vitatkozni, de ez független az alapjövedelemtől.
2. A nyugdíjakat nem csökkenteném, mert a nyugdíjakat nem szociális transzfereknek tekintem, akkor sem, ha a jelenlegi felosztó-kirovó rendszerben úgy is tűnik, hisz az aktívakat terhelő elvonás finanszírozza a nyugdíjaskorúak jövedelmét.
3. A stadion valóban nem, de egyéb indrastruktúra igen. És nem is a stadionról vagy szökőkútról van szó, hanem a priortitásokról. A prioritás átrendezése azt jelenti, hogy alapjövedelem, oktatás, egészségügy, minden más ez után következik. Korábban azt gondoltuk, hogy az infrastruktrúra pl. előbb van, mert az hozzájárul a gazdasági növekedéshez, ami jobb életminőséget teremt. És miközben ez részben igaz, az alapállítás az, hogy bizonyos jövedelemszint alatt semmi nem teremt jobb életminőséget, mint a minimális jövedelem. tehát előbb ezt kell megteremteni, utána a többit. Ráadásul az életminőség emelése ott lenn máshol megtakarítást és növekedést teremt (a fogyasztás csak egy, a jobb egészségi állapot, az éhezés miatt kieső iskola megakadályozása stb.)
Mielőtt modellt keresünk, előbb az elveket, a célt és a prioritásokat kell rögzíteni, mert ahhoz kell majd a modellt szabni és nem fordítva.
Deepblue Noir (törölt) 2013.12.31. 16:21:25
csak hát itt a szokásos probléma merül fel: mekkorák lesznek a keresetek?
mert jelenleg a szemléleten túl ez is gond: a létminimum alatti béreket is nehezen tudja megadni számos munkaadó, azaz jelenlegi helyzetben mondjuk már a létminimum (kb. 90 ezer) felét elérő alapjövedelem is ellenösztönözne a munkára. ha mondjuk nekem adnak 45-öt minden hónapban, én sem akarnék fehéren napi 8 vagy több órát dolgozni 60-80 ezer forintért.
szerintem ez az egyik legnagyobb probléma. mert ha mondjuk nettó 120 lenne a minimálbér, de az állások többsége 150 felett fizetne, akkor már más a helyzet.
braunrobert 2013.12.31. 16:26:05
Tehát a rezsi csökkentése helyett a bérek emelésével kell foglalkozni, ebben segít a képzés is, a jobb egészségi állapot stb.
Deepblue Noir (törölt) 2014.01.01. 13:34:41
nem lesz könnyű
braunrobert 2014.01.01. 13:44:11
- alapjövedelem: ha kb. 50e HUF az alapjöedelem, akkor az emberek munkavállalási kiszolgáltatottsága csökken. Miért menjek el 70e HUF-ért nyolc órát dolgozni (ami közlekedési költséggel, étkezési költséggel stb. jár), ha 50e-t megkapok? Ez felfelé húzza a béreket, mert csökken a munkaerőkínálat.
- minimálbér emelése: ez is felfelé húzza a béreket lsd. fenn.
- hatékony ellenőrzés (feketefoglalkoztatottság büntetése, nem csak munkjaügyi ellenőrzéssel, hanem adóellenőrzéssel is-- mérlegadatok ellenőrzése pl.)
- megélhetési bér ösztönzése lsd. fönn.
Az egyik sem csodafegyver, valószínüleg a négy együtt lehet hatékony. Ezt egészítheti ki a járulékköltségek csökkentése - alacsony bérkategóriákban és új munkahelyek létrehozása esetén pl.), ami csökkenti a munkaerő ktségét és így kiegyenlíti a bérszínvonal emelését...De nem a magyar vállalkozó a kérdés, hanem a multik, különösen a szolgáltatásban (mert itt van a munkahelyek nagy része), ez is fölfelé húzza a béreket, ráadásul ez ma, extrém alacsony inflációs környezetben teremthető meg, ami így nem indítana be inflációs spirált...
Szindbad 2014.01.01. 18:26:06
És teljesen rendben van az, hogy az én haszontalan életemet a társadalom évi 600.000 Ft-al jutalmazza.
braunrobert 2014.01.01. 19:09:25
Ugyanakkor, ha egy olyan embernek, aki tud internetezni, részt vesz fórumokban, játszik a neten a társadalom nem tud értelmes életalternatívát kínálni: megfelelő, motiváló és érdekes munkát, megfelelő jövedelmet, előrelépést, folyamatos életminőség-javulást stb. akkor ott bizony nagyobb a baj.
Tehát, ha ez így volna, akkor nem az évi 600 000 HUF a baj, hanem a többi. Ha meg Te mindezek ellenére azon elenyészően kevés ember közé tartozol, aki a jobb életminőség elérhető ígérete ellenére eltengődsz napi 2500 Ft-ból, akkor erre is legyen lehetőséged, a város, az ország mindenkié.
Szindbad 2014.01.01. 21:28:25
Van ennek a mondatnak egy elég kellemetlen olvasata, mégpedig: "Én, a kormányzópárt tagja egyszerűen odaadom neked a közpénzeket, hiszen az nekem nem kerül semmibe. Én diszponálok fölöttük, annak adom akinek akarom, és az én ideológiám szerint te megérdemled."
Miközben nekem, aki meg is termeli ezeket a közpénzeket, nem szimpatikus, hogy ilyen felelőtlenül akarja a kormány támogatni az életet az internetkávézókban. Mintha én, aki meg is szenved ezekért a pénzekért, felelősségteljesebben gondolkodnék a közpénzek elköltéséről, mint a kormányzó párt.
A válaszod első bekezdése meg mintha azt sugallná: "Én, a kormányzópárt, milliárdokat jótékonykodok rád. Az én jótékonykodásom miatt végeztél te egyetemet, használhatod az általam építettet autópályákat, és gyógyítanak meg a kórházban".
Mintha itt jótékonykodásról lenne szó, pedig ezek mind egy szálig befektetések. Az oktatásom befektetés, hogy később a többszörösét hozzam vissza, a kórházak hasznosak társadalmi szinten is, hiszen a szakszerű ellátásnak köszönhetően a beteg hamarabb vissza tud térni a munkába. A szabályozások azért kellenek, hogy az egymás mellett élésünket kiszámíthatóvá, biztonságossá, és hatékonnyá tegye.
Nem látom azonban azokat a hatásmechanizmusokat, amelyek szerint az FNA hasznos a társadalom számára. Az ideológiai máz "a 21. században ezt már mindenki megérdemli" meg mintha el akarná kenni a válaszadás szükségességét, azaz kamu szaga van.
braunrobert 2014.01.01. 21:46:59
Szindbad 2014.01.01. 23:56:50
Általános iskolában belénk verték, hogy a fizikai munka az az erő, és az erő irányába történő elmozdulás szorzata. Tehát ha én egy nehéz szatyrot haza cipelek, akkor fizikai értelmében nem végzek munkát. Én nyugodtan átdefiniálhatom a fizikai munka fogalmát, attól a természet még nem kezd el máshogy működni.
(zárójelben: nem tudom, ismered-e Ratkó Anna sztoriját, elég tanulságos: www.termeszetvilaga.hu/tv9612/valahol.html)
Szóval nyugodtan át lehet definiálni a társadalomban a munka fogalmát, és feltételezni egy másképp működő társadalmat (ahogy írod), de látni kellene, hogy mitől lesz működőképes, fenntartható, és elsősorban az elmúlt század szörnyű társadalmi berendezkedés-kísérleteinek fényében.
Írsz néhány nagyon komoly társadalmi hozzáadott értéket (bérek felfelé húzása, kiszolgáltatottság csökkentése, éhezés megszüntetése, társadalmi integráció és egyenlőség elősegítése), de nem látszik, hogy honnan lesz erre fedezet.
Az újraelosztás átrendezéséből? Annak valaki a kárvallottja lesz, hogy én évekig ellébecoljak az internet kávézóban. Valakitől el kell venni, hogy nekem odaadhasd.
A társadalomban a munka fogalmának átdefiniálásából? El nem tudom képzelni, hogyan lesz nekem évi 600.000 Ft-om abból, hogy átdefiniálod a társadalomban a munka fogalmát.
Szóval nem értem, nem értem, nem értem.
Hogyan működne az FNA, mitől lesz fenntartható?
(Elnézést, nem kekeckedni akarok, csak tényleg nem értem.)
Deepblue Noir (törölt) 2014.01.01. 23:56:57
nekem vannak kétségeim, hogy ezt lehetséges kivitelezni ilyen gazdasági helyzetben, gondolok itt akár a közeljövőre is, de ezt hagyom, mert nem vagyok közgazdász (sem).
mindenesetre "szindbád" nagyjából leírja az általános álláspontot: adó=megkeresett javakat elveszi az állam
alapjövedelem=az állam támogatja a "haszontalanokat".
kik a haszontalanok? azok, akik nem szenvednek annyit mint az adózók és nincs annyi vagyonuk, olyan státuszuk hogy féljünk tőlük és ne merjük haszontalanozni őket:)
braunrobert 2014.01.02. 00:04:29
A másik, hogy nem a pénz az egyetlen értékmérő. Nem az makro szinten, lsd. GDP (mely a monetizált tranzakciókat méri és nem az élet minőséget) és nem az mikro szinten (pl. egy órával több alvás naponta jelentősebben emeli az életminőséget, mint évi öt millió forinttal több fizetés (persze akkor, ha már amúgy is elég magas a fiuetése az embernek...)
tehát ahhoz, hogy az FNA "működjön" és mindazokat a lehetőségeket ki is tudjuk használna, valóban paradigmaváltásra van szükség. Mert bizony munka a mosogatás, meg a gyereknevelés, meg a kiskert ápolása, mert itt a munka az értékteremtés és a közjó növelése, nem pedig az erős és az erő irányába történő elmozdulás szorzata. És valóban: fontos lenne, hogy ezeket már az iskolában is megtanuljuk :)
braunrobert 2014.01.02. 00:06:49
Deepblue Noir (törölt) 2014.01.03. 21:58:25
az a baj, hogy ezt igazából belátni nagyon sokan nem fogják, és amíg az adóból történik a kifizetés, mindig jöhet az ellentét, hogy :"az én pénzemet osztják újra, én tartom el--magánszféra a közszférát, magán+közszféra az inaktívakat, stb.
de hátha fokozatosan sikerül majd előbbre jutni.